Sylwetki osób trzymających kamery i telefony. W tle zachmurzone niebo.

Warsztaty Kultury w Lublinie oraz czasopismo Kultura Enter serdecznie zapraszają na spotkanie z cyklu „cyklu „Rozmowy o wolności” ” oraz rozmowę wokół książki „Polka ateistka kontra Polak katolik” (Wydawnictwo Fundacja Kultura Liberalna).

Program

Rozmowy o wolności: wolność mediów?

Dyskusja będzie dotyczyła podstawowych praw obywatelskich, w tym szczególnie wolności słowa i wypowiedzi. Podczas spotkania zastanowimy się nad istotą wolnych mediów, które są gwarantem niezależnych społeczeństw demokratycznych. Zapytamy również rozmówców o ograniczenia, jakie pojawiły się względem mediów publicznych w ostatnim czasie.

Wolność słowa, wyrażana m.in. poprzez środki przekazu, jest tradycyjną wolnością konstytucyjną, gwarantowaną przez art. 54. Natomiast art. 14 w Konstytucji RP zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Kiedy i w jaki sposób te niezbywalne wartości i gwarancje są naruszane? Z prof. Iwoną Hofman i red. Tomaszem Kowalewiczem rozmawiać będzie medioznawczyni dr Agata Fijuth-Dudek.

Kiedy: 30 marca 2023 r., godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny


Polka ateistka kontra Polak katolik

Podczas spotkania poznamy dwie różne perspektywy patrzenia na świat. Pomimo trudnych tematów poruszanych w książce, autorzy starają się znaleźć nić porozumienia i w sposób kulturalny przedstawić swoje racje.

„Pasjonująca w tej książce jest wiedza autorów, różnorodność racji i spójność wywodów. Napawająca optymizmem jest kultura debaty przy – jednocześnie – jej bardzo gorącej atmosferze”. (Prof. dr hab. Magdalena Środa – polska filozofka specjalizująca się w etyce, feministka).

Rozmowę z Karoliną Wigurą i Tomaszem Terlikowskim poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor Nowych Epifanii.

Kiedy: 4 kwietnia 2023 r., godz. 17.00
Gdzie: 
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny


Spotkanie autorskie z Dawidem Szkołą

Warsztaty Kultury w Lublinie oraz czasopismo Kultura Enter zapraszają na spotkanie z Dawidem Szkołą wokół jego nowej książki pt. „Rubieże” (wydawnictwo Austeria). 

„Antropologia apofatyczna, czyli poszukiwanie śladów nieobecności innych ludzi, wydaje mi się o wiele ciekawsze od klasycznej turystyki. Po pierwsze i pewnie najważniejsze: nie lubię zwiedzać. Po drugie: to, czego nie ma jest o wiele bardziej interesujące od tego, co jest. Te dwa powody całkowicie mi wystarczają. Puste przestrzenie, ślady znikania, cienie po zmarłych mają w sobie moc przyciągania i znajdują się wszędzie. Mijamy je idąc rano po bułki, wracając tramwajem do domu, siedząc przed wejściem na dworzec. Pozostałości po tych ludziach, miejsca bez nich i wyobrażenie sobie ich cieni niewątpliwie mówią nam przy tym wszystkim coś ważnego, ale nie potrafimy tej mowy rozszyfrować, dźwięki z drugiej strony okazują się niezrozumiałe. Chodząc, nie przywrócimy ich do życia, ale istnieje minimum szansy, aby natknąć się chociaż na jakiś ślad po nich.

Antropologia apofatyczna to kierunek myśli teologicznej i filozoficznej, który podkreśla niewystarczalność poznania pozytywnego w odniesieniu do Boga i człowieka. Według tej koncepcji pojęcia i definicje, które dotyczą Boga i człowieka, nie są w stanie uchwycić w pełni ich istoty i rzeczywistości, co wymaga zastosowania negatywnych sposobów mówienia. To technika wyrażania się o rzeczywistości poprzez negację, czyli przez to, czym dana rzecz lub pojęcie nie jest, zamiast przez to, czym jest. Spotkanie poprowadzi Yaryna Posuniak.

Kiedy: 27 kwietnia 2023 r., godz.17.00
Gdzie: 
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny