
Oczy, które patrzą inaczej i okładki, które mówią więcej niż słowa. W maju zapraszamy na spotkanie ze światem symboli, znaków i ukrytych znaczeń w grafice, literaturze i malarstwie. Wystawy prac Eweliny Kruszewskiej i książkowych okładek, a także wykład o kwiatach jako „uśmiechu rośliny” pokażą, jak wiele można dostrzec, gdy patrzymy uważniej.
Program
do 23 maja | Kropka, kreska | Ciemno wszędzie, głucho wszędzie | Wystawa graficzna prac Eweliny Kruszewskiej
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” to wystawa o zwierzętach, które w kulturze zyskały aurę grozy i tajemnicy. Ale czy faktycznie powinniśmy się ich bać? A może to my, ludzie, nadaliśmy im tę złowrogą naturę? Ekspozycja pozwoli spojrzeć na te stworzenia z zupełnie innej perspektywy.
13-28 maja | Wystawa „Oceń książkę po okładce”
Sądzicie, że można ocenić książkę po okładce? Ta wystawa pokazuje, że oprawa może powiedzieć nam więcej o publikacji niż sam tytuł. Zapraszamy do świata, w którym forma spotyka treść, a grafika staje się bramą do literatury. Przekonajcie się, że dobra okłada to coś więcej niż tylko estetyka. To wprowadzenie do historii zawartej w książce.
15 maja | Bukiety, ogrody i łąki, czyli o motywie kwiatów w malarstwie – wykład
Choć nie pachną, to mogą cieszyć oczy i zastąpić słowa. Są symbolami emocji i nastrojów, oddają ducha epoki. Zapraszamy na wykład, podczas którego zobaczymy piękne i interesujące wizje kwietnych kompozycji, obrazów przedstawiających najdoskonalsze formy kwiatów, które wg niemieckiego pisarza Petera Hille są „uśmiechem rośliny”