Wiszące ryby, ping-pongowe żyrandole i nietoperze na ulicy Dominikańskiej to tylko część z atrakcji, które będzie można zobaczyć już 4 czerwca. Tego dnia rozpoczyna się szalona, najdłuższa na świecie noc – Noc Kultury 2021!
Tegoroczna, długo wyczekiwana Noc Kultury, odbędzie się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca. Ta wyjątkowa edycja potrwa przez kilka tygodni i będzie miała formułę spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Powody są oczywiste. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będziemy szukać magii i piękna. Artystyczne obiekty w kolejnych tygodniach będą się zmieniać, zaprezentujemy te, które nie miały szansy pokazać się rok temu, będą też nowości. W tym roku hasłem przewodnim będzie MOC Kultury. Moc to siła, energia i potencjał. Moc to również siła duchowa, twórcza siła życia, obejmująca zdrowie i energię do działania. Czujemy moc, gdy jesteśmy częścią grupy. Moc to ludzie! Zapraszamy wszystkich Mieszkańców i Przyjaciół Lublina do wspólnego odkrywania miasta na nowo, oraz do nieustannego patrzenia na nie z czułością. To właśnie Wasza obecność jest katalizatorem naszych działań.
Niech MOC będzie z wami!
Już 4 czerwca będzie można zobaczyć:
Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (04.06-21.07, ul. Bramowa)
Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowiliśmy wyjąć z szafy część naszej menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… – nad głowami przechodniów zawisną dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.
Planeta Lublin (04.06-21.07, Plac Łokietka)
Instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat?
Miastoczułość: klon i robinia (4.06-21.07, ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska)
Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Przedstawiamy: Klon zwyczajny i Robinia akacjowa.
Koty na Dachu (4.06-21.07, Plac Zamkowy)
Na dachach kamienic zobaczymy kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora – Andrzeja Kota.
Guernica (4.06-21.07, dziedziniec Zamku Lubelskiego)
„Guernica” Pablo Picasso z 1937 r. to jeden z najsłynniejszych obrazów świata. Jest ponadczasowym protestem artystycznym przeciwko okrucieństwu wojny. Studenci WSPA ożywili obraz za pomocą własnoręcznie wykonanej scenografii i kostiumów. Efekt ich pracy zobaczymy na wielkoformatowym wydruku w formacie zbliżonym do oryginału.
Rybak z Rybnej (4.06-9.06, Brama Rybna)
Wiele osób nie wie, że lico elewacji zdobiła niegdyś dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.
Nietoperze z Dominikańskiej (4.06-21.07, ul. Dominikańska)
„Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. – zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej.
Żyrandole! (04.06-16.06, bramy: Grodzka 7, Grodzka 5, Grodzka 3)
Nad głowami przechodniów zawiśnie instalacja wykonana z czterech tysięcy piłeczek ping-pongowych, które ożyją delikatnie poruszane wiatrem.
Przedmiot Mówie (4.06-21.07, Stare Miasto)
W czasie pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Ten czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu. Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznym grafik, które poprzez aplikację Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób, które były zmuszone do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia. Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive.
Miasta Momenty / Lublin – Wilno (4.06-18.06, ściana w wejściu do Warsztatów Kultury)
Wystawa fotografii Jakuba Orzechowskiego i Ignacego Tokarczyka, którzy towarzyszyli nocokulturowym przygodom w Lublinie i Wilnie w 2019 roku. Efektem tego spotkania jest garść złapanych i zatrzymanych kolorowych wspomnień – momentów.
Muszą swój świat wymyślić na nowo (4.06-16.06, ul. Ku Farze)
W trakcie pandemii Covid-19 dorośli zajęci pracą, ratowaniem związków i gaszeniem konfliktów jakie wybuchają w zamknięciu, odpychają od siebie problemy dotyczące dzieci. Najmłodsi nie mają głosu, zostali zamknięci w domu, pozbawieni ruchu i kontaktu z rówieśnikami, nie mają możliwości odreagowania frustracji, są niejednokrotnie narażeni na przemoc domową. Zdjęcia trójki dzieci autorki w wieku 4, 8 i 12 lat wykonane w okresie 03.2020-03.2021 r. Reportaż Anny Hernik, nominowany w konkursie Grand Press Photo 2021 w kategorii Życie codzienne.
To tylko część instalacji, które będzie można zobaczyć podczas trwania najdłuższej na świecie Nocy Kultury 2021. Co tydzień nowe instalacje będą zaskakiwać mieszkańców Lublina i gości. Mapa aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl w zakładce MAPA. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa będzie aktualizowana co tydzień.
Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować, wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.
Noc Kultury
4 czerwca – 21 lipca 2021
Stare Miasto w Lublinie
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie Miasto Lublin
Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Gazeta Wyborcza Lublin, Radio Lublin
Aktualny program na: www.nockultury.pl