NIMF, czyli irlandzka performerka specjalizująca się w kreowaniu magicznych dźwiękowych światów, zmysłowy francuski duet z ciężkimi gitarami i stonerowymi rytmami pod nazwą Bandit Bandit oraz Fågelle ze Szwecji, wywołująca podczas swoich występów dzikie zderzenie lirycznego piękna i nieskrępowanej, surowej ekspresji to projekty muzyczne reprezentujące tegoroczny program rozwoju talentów sieci Keychange. Z artystami i artystkami spotkamy się w Lublinie w dniach 7–10 lipca, podczas 15. edycji Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.

O artystach

Keychange to pionierska międzynarodowa inicjatywa na rzecz równości płci w branży muzycznej, która każdego roku, w ramach swojego programu rozwoju talentów, wybiera nową grupę artystek i profesjonalistek z branży muzycznej z 12 różnych krajów, stających później na czele tej globalnej inicjatywy w swoich krajach i środowiskach. W tym roku eksperci z branży muzycznej wytypowali spośród 590 zgłoszeń aż 76 nowych twarzy, biorących udział w rocznym programie profesjonalnego wsparcia. W związku z partnerskim zaangażowaniem festiwalu Inne Brzmienia w działania sieci, w tym roku w Lublinie usłyszymy trzy projekty muzyczne oraz spotkamy 3 innowatorki z obszaru muzyki, biorące udział w części edukacyjnej wydarzenia.

NIMF – irlandzka artystka performatywna, specjalizująca się w brzmieniach z nurtu sugar-pop. Jej muzyka, oparta o śpiew i brzmienie thereminu, zdaje się automatycznie przenosić słuchacza do sennej krainy pełnej marzeń i symboli. To niematerialne terytorium zbudowane na bazie retrogresywnych sampli i elektroakustycznych pejzaży dźwiękowych. Elektronika idzie tu pod rękę z unikalnym wokalem, a całość przypomina momentami tajemniczy, oniryczny soundtrack do nieistniejącego filmu.

Bandit Bandit – francuski zespół rockowy oraz nietuzinkowy duet artystyczny, który tworzą Maëva Nicolas i Hugo Herleman. Ich muzyka łączy w sobie brzmienia stonerowe z garażowo-rockową energią, zmysłowymi wokalami oraz psychodelicznymi gitarami. Na scenie widać zarówno romantyczne emocje pary zakochanych, jak i harmonijny pojedynek silnych charakterów, które przesiąknięte są rockiem i napięciem. Wśród swoich idoli wymieniają Queens of the Stone Age, Black Rebel Motorcycle Club i The Black Angels, i te zauroczenia widać zarówno w sposobie poruszania się na scenie, jak i w stylowych rockowych kostiumach. Na scenie artystom towarzyszą perkusista i basista, wspólnie tworząc klimat, który sprawia, że zahipnotyzowana występem publiczność zapomina o wszystkim.

Fågelle – szwedzka artystka wywodząca się z nordyckiej sceny muzyki eksperymentalnej. Słynie z unikalnego stylu miksowania gitary, mocnego wokalu i elektroniki w organiczny i szalenie ekspresyjny sposób. Używając efektów, syntezatorów i samplerów, zanurza się w dźwiękach, eksperymentując, aż znajdzie to, co w połączeniu z poezją stworzy fascynujący utwór zawieszony gdzieś pomiędzy sound artem a popem. Jej dźwiękowy świat składa się niemal ze wszystkiego: od nagrań terenowych z tętniącego życiem metra, aż po ryczące gitary i udręczone syntezatory. W efekcie otrzymujemy dzikie zderzenie lirycznego piękna i nieskrępowanej, surowej ekspresji. W 2019 roku, wraz z producentem i współpracownikiem Henrykiem Lippem (Blue for Two, Anna von Hausswolff, Union Carbide), Fågelle nagrała i wyprodukowała swój debiutancki album „Helvetesdagar”, który został uznany przez szwedzki magazyn Gaffa za „bezkompromisowy, uczciwy, odważny i mistrzowski”.

Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są legendarny brytyjski duet Godflesh, punkjazzowa supergrupa Lean Left, gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher, polska reprezentacja w postaci zespołów: Pablopavo i Ludziki, Niemoc i Nanga, a w ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Wkrótce kolejne ogłoszenia, zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadać będą o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.


Informacje Praktyczne

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury

Więcej o sieci Keychange:

https://www.innebrzmienia.eu/festiwal-inne-brzmienia-oficjalnym-polskim-partnerem-sieci-keychange/

https://www.keychange.eu