Mężczyzna przedstawiony z profilu w niebieskiej bluzie na różowym tle.

Przedstawiamy kolejną gwiazdę tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. 8 lipca Lublin odwiedzi Squarepusher, czyli jedna z najważniejszych postaci na światowej scenie muzyki elektronicznej. Pochodzący z Wielkiej Brytanii artysta, związany z kultową oficyną Warp Records, wystąpi na jedynym koncercie w Polsce. Na przestrzeni lat Squarepusher eksperymentował z wieloma gatunkami i nurtami muzycznymi – można tu wymienić choćby drum’n’bass, techno, ambient, IDM, ale też acid jazz czy muzykę industrialną. Jego koncerty potrafią zaskoczyć i zafascynować odbiorcę zarówno jeśli chodzi o samą muzykę, jak i warstwę wizualną.

Spotykamy się w Lublinie w dniach 7-10 lipca, podczas 15. edycji Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. 

O artyście

Squarepusher, a właściwie Tom Jenkinson, to niekwestionowana gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej i artysta związany z legendarną wytwórnią Warp Records. W swojej twórczości porusza się pomiędzy takimi gatunkami jak drum’n’bass, IDM, jazz czy muzyka elektroakustyczna, które zyskują unikatowe brzmienie dzięki bardzo złożonemu programowaniu perkusji czy żywym partiom instrumentalnym. Squarepusher to bez wątpienia artysta nieustannie poszukujący, który z dużą otwartością mierzy się z materią dźwiękową, co potwierdzają jego kolejne wydawnictwa, jak chociażby album „Music for Robots” z 2014 roku skomponowany przez artystę a wykonany przez trzy roboty. Squarepusher po raz pierwszy rozpoczął współpracę z zespołem japońskich robotyków stojących za Z-Machines w 2013 roku, kiedy to podjął się zlecenia napisania muzyki dla robotów zdolnych do grania w sposób wykraczający poza możliwości najbardziej zaawansowanych muzyków. Dla odmiany w 2018 roku, na potrzeby stacji BBC, CBeebies stworzył ambientową ścieżkę dźwiękową do godzinnego programu dla dzieci pt. „Daydreams”, którego narratorką jest Olivia Colman. W najnowszej twórczości Squarepusher powraca jednak do swoich „kwaśnych” korzeni i to właśnie w taką drum’n’bassową podróż zabierze publiczność Innych Brzmień.

Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób będą opowiadać o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów będą też czekać limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.

Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są legendarny brytyjski duet Godflesh oraz punkjazzowa supergrupa Lean Left, a w ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Wkrótce kolejne ogłoszenia zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

O wydarzeniu

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7-10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury