niebiesko- różowe słowo inne na tle metalowych masztów

Październikowa Strefa Innych Brzmień zaprasza na koncerty Voices Of The Cosmos oraz Oxford Drama.

Voices of the Cosmos

Voices Of The Cosmos to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup HATI, Kapital i Innercity Ensemble, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (szefa wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey, solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz przez Sebastiana Soberskiego, astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Obaj członkowie projektu odpowiedzialni za sferę dźwiękową mają duże doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej.

W ramach Voices Of The Cosmos wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i inne sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony „dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych (zarówno cyfrowych, jak i analogowych) oraz rozmaitych obiektów akustycznych. Jest to projekt unikatowy w Europie, a nawet na świecie, w którym wykorzystano oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej, między innymi z 32-metrowego toruńskiego radioteleskopu. Płyty „Voices of the Cosmos” (2011), „Voices of the Cosmos II” (2013) i „Voices of the Cosmos III” (2019) zostały entuzjastycznie odebrane przez słuchaczy i zebrały bardzo dobre recenzje w prasie ogólnopolskiej i zagranicznej. Inicjatywa uzyskała także uznanie i poparcie w środowisku naukowym (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Astronomiczne).

Kiedy: czwartek 14.października 2021, godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny


Oxford Drama

Oxford Drama to eksperymentalno-popowy zespół z Wrocławia, który odwiedzi Lublin w ramach trasy promującej ich najnowszy, trzeci w dorobku album „What’s The Deal With Time?”. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno w kraju, jak i za granicą, a jedną z pierwszych rozgłośni, na falach której zadebiutował singiel „Not My Friend” była amerykańska KCRW. Utwór został zaprezentowany w audycji Henry’ego Rollinsa z kultowego zespołu Black Flag. Rozpieszczał także uszy słuchaczy innej ważnej amerykańskiej rozgłośni – KEXP. Drugi singiel, „San Junipero”, skradł z kolei serce Steve’a Lamacqa z BBC Radio 6. Polscy dziennikarze muzyczni nie pozostali dłużni. Bartek Chaciński z „Polityki” zwrócił uwagę na unikalne połączenie polskiego pochodzenia duetu osadzonego tak silnie w zagranicznej podszewce brzmieniowej. Jarek Szubrycht w „Gazecie Wyborczej” pisał o zachwycająco osobliwej kompozycji prostoty i wyrafinowania skomponowanych na nowym albumie utworów. Swoje uznanie wyrazili także Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. Utwowy z krążka „What’s The Deal With Time?” duet prezentował na letnich polskich festiwalach, takich jak Open’er Park, Soundrive, Salt Wave czy AlterFest. Z niezwykle gorącym przyjęciem showcase’owej publiczności spotkali się też podczas Vienna Waves Festival.

Jak przyznają sami muzycy, kluczowe dla nich są poczucie zgodności z brzmieniem (językiem, instrumentami, stylistyką), które najlepiej ich określa, oraz swoboda, jaką otrzymują od siebie nawzajem, bez próby naśladownictwa i wpisywania w czyjekolwiek oczekiwania. – Piszemy piosenki, jakie sami chcielibyśmy usłyszeć w radiu – mówią. Choć ich inspiracje nadal krążą wokół twórczości Kevina Parkera i Briana Wilsona, to upływające lata, gromadzone doświadczenia i odbyte podróże pozostawiły subtelny stempel na brzmieniu “What’s The Deal With Time?”. To muzyka, której bogate brzmienie obszyte zostało tekściarstwem najwyższej próby.

Oxford Drama wystąpi w składzie:

Małgorzata Dryjańska – wokal, gitara
Marcin Mrówka – gitara
Anna Pašić – klawisze, chórki
Jakub Kutera – bas
Jarosław Zagrodny – perkusja

Kiedy: piątek 15.10.2021, godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny

***

Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze niezależne wytwórnie, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.