window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika z trzema mężczyznami w strojach sprzed 150 lat. Napis: "Ballada o Złotym Oddziale. Pieśni Powstania Styczniowego. C.K. Kapela Koncert.

Ballada o Złotym Oddziale – pieśni powstania styczniowego | koncert

Opis wydarzenia

Razem ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu serdecznie zapraszamy na koncert C.K. Kapeli, podczas którego odkryjemy niezwykły i zupełnie nieznany repertuar pieśni z powstania styczniowego. Pieśni zachowały się w tradycji Podkarpacia, a więc terenów wchodzących w skład ziem nazywanych w tamtym czasie Galicją Wschodnią.

Utwory te odnalazł znawca śpiewu tradycyjnego – Bartosz Gałązka. Zachowany repertuar to kilkadziesiąt pieśni, głównie rekruckich (żołnierskich) związanych genetycznie i funkcjonalnie z powstaniem styczniowym. W wymiarze tekstowym pojawiają się w nich różne wątki związane z historią tego wydarzenia – począwszy od wymiaru politycznego (np. prośby o zgodę pomiędzy ludami tworzącymi dawną Rzeczpospolitą czy napięcie pomiędzy Czerwonymi i Białymi), przez osobiste doświadczenia związane z nadzieją na odzyskanie niepodległości, a skończywszy na radości z wygranych potyczek czy wreszcie smutku z powodu śmierci ludzi i upadku powstania.

Nie są to typowe pieśni patriotyczne. W warstwie muzycznej jest to bardzo różnorodny materiał zawierający ciekawe warianty dawnych tańców (polek, tramli, mazurków, okółek) i pieśni nabożnych (w tym kolęd – powstanie wybuchło w okresie bożonarodzeniowym) czy ballad.

Tytuł „Ballada o Złotym Oddziale” odnosi się do postaci Leona Czechowskiego, spoczywającego na jarosławskim Starym Cmentarzu dowódcy oddziału, który wyszedł z tych terenów do walk powstańczych. Oddział ten nazwany został właśnie Złotym. Tytuł koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.

O zespole

C. K. Kapela to projekt nawiązujący do czasów, kiedy Lwów, Przemyśl i Jarosław (z którego pochodzą muzycy), były miastami garnizonowymi monarchii Habsburgów. Członkowie kapeli pracują nad repertuarem w oparciu o badania terenowe prowadzone przez Bartosza Gałązkę oraz źródła archiwalne (nagrania, śpiewniki z epoki, literatura ulotna). Przeplatając muzykę i śpiew komentarzem, budują obraz życia codziennego żołnierzy z przełomu wieków aż do zakończenia Wielkiej Wojny.

Zespół wystąpi w składzie:

Anna Iwan – basy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Dorota Kaplita – bęben, śpiew
Piotr Kaplita – śpiew, gawęda
Natalia Wawrzkiewicz – skrzypce prym, śpiew
Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce sekund, lira korbowa, lutnia romantyczna, śpiew

Działania dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”.

Informacje praktyczne

Kiedy: 16 marca (sobota), godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Dostępność

słuchawki wyciszające
W jaki sposób możemy dostosować wydarzenie, aby było bardziej dostępne i przyjazne dla Ciebie? Wypełnij formularz
Przeczytaj informacje o dostępności: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

Sprawdź jak dojść do sali i bariery architektoniczne 

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

Sprawdź także

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z C.K. Kapelą

Data

16 marca 2024
Zakończone!

Czas

17:00 - 18:00

Więcej informacji

dostępność - formularz

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
Go to Top