
Echo Liter | Spotkanie o Rzekach
Rzeki – zarówno te, które wciąż płyną na mapach, jak i te, które przetrwały jedynie w opowieściach będą głównym tematem pierwszego spotkania odbywającego się w ramach projektu „Echo liter”. Wspólnie z Maciejem Robertem, autorem książki „Rzeki, których nie ma” oraz Michałem Zygmuntem, twórcą dźwiękowego cyklu „Dzikie Rzeki” porozmawiamy o symbolice rzek, ich znaczeniu historycznym i miejscu w wyobraźni współczesnych twórców.
Spotkaniu będą towarzyszyć nagrania terenowe Michała Zygmunta, które pozwolą usłyszeć rzeki, wprowadzając jednocześnie uczestników w przestrzeń pełną szumu wody, śpiewu ptaków i dźwięków natury.
O gościach
Maciej Robert jest eseistą, poetą, krytykiem literackim i filmowym oraz redaktorem. Autor książki eseistyczno-reporterskiej „Rzeki, których nie ma” (Czarne 2023), wyboru wierszy „Skontrum. 2003–2023” (WBPiCAK 2023) oraz poematu „śnieg” (Warstwy 2022). Na swoim koncie ma również pracę krytyczną „Perełki i Skowronki. Adaptacje prozy Bohumila Hrabala” oraz książki poetyckie: „Pora deszczu”, „Puste pola”, „Collegium Anatomicum”, „Księga meldunkowa”, „Nautilus”, „Demologos”, „Superorganizm” i „Co mogło pójść nie tak”.
Michał Zygmunt to z kolei muzyk, kompozytor, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody. Twórca kilkudziesięciu albumów i wydawnictw, współautor inicjatyw takich jak „Odra Sound Design” oraz „Dźwiękowy Szlak Odry” składający się z soczewek akustycznych umożliwiających słuchanie otoczenia. Twórca serii instrumentów „Odra Guitars”. Bohater filmów dokumentalnych: „Przynoszę Ci Dzikość” (2024) w reżyserii Dyby Lach, „Do ostatniej kropli” (2023) Ewy Ewart oraz „Wodra” (2018) Ewy Dobrołowicz.
Spotkanie poprowadzi Ewa Orzeszko, menedżerka projektów edukacyjnych i kulturalnych. Realizuje działania wokół dźwięku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym spotkania, warsztaty, spacery dźwiękowe, słuchowiska i koncerty. Zainteresowana zagadnieniami ekologii akustycznej i nagrań terenowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.
Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Lublin, Pismo. Magazyn Opinii oraz Kultura Enter.
Informacje praktyczne
Kiedy: 24 kwietnia 2025 r., godz. 17.00–18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny
Dostępność
tłumaczenie na Polski Język Migowy
Zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9.
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne
O projekcie „Echo liter”
„Echo Liter” to całoroczny projekt, który rozwija działania literackie Warsztatów Kultury, wzbogacając je o program spotkań ukazujących nieoczywiste połączenia między literaturą a innymi dziedzinami sztuki – zwłaszcza dźwiękiem. To także cykl warsztatów i działań edukacyjnych skierowanych do początkujących twórców i twórczyń.
Celem „Echa liter” jest wzmacnianie roli książki w życiu poprzez wielozmysłowe doświadczenie literatury oraz budowanie prestiżu osób, które tworzą i recenzują. Łączy w sobie działania edukacyjne, artystyczne i integracyjne, oferując uczestnikom i uczestniczkom pogłębione i różnorodne formy obcowania z literaturą. Nie tylko popularyzuje czytelnictwo wśród szerokiego grona odbiorców, ale także tworzy przestrzeń do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Kluczowym założeniem jest umożliwienie uczestnikom wielozmysłowego kontaktu z literaturą oraz praktyczna edukacja przyszłych twórców/twórczyń i krytyków/krytyczek literackich.
W ramach projektu odbędą się wystawy artystyczne, dyskusje z autorkami i autorkami literatury tematycznej, którym towarzyszą autorzy i autorki nagrań terenowych (tzw. fieldrekordziści) oraz warsztaty literackie dla osób o różnym poziomie zaawansowania.