fbpx
Czarno-białe zdjęcia sześciu clownów. Na środku logo Incydentu Polskiego.

Incydent polski | Circus LAB | Masterklasy

ZAPISZ SIĘ

Opis wydarzenia

Circus LAB to pięciodniowe, intensywne warsztaty w formule masterclass, które będą oscylować  wokół muzyki, technik teatru ruchu i cyrku oraz klaunady. Do udziału zapraszamy artystki i artystów cyrkowych, muzyków i muzyczki oraz muzykujących aktorki i aktorów zainteresowanych klaunadą, wykorzystaniem muzyki na scenie oraz działaniami teatralno-muzycznymi.

Czego można spodziewać się po warsztatach?

Warsztat wprowadzi ruchowe ćwiczenia z muzyką, dźwiękiem i rytmem oraz podstawowe techniki klaunady, które stwarzają punkt wyjścia do pracy nad emocjami, obecnością sceniczną i poszerzaniem środków wyrazu. Poprzez działania oparte w dużym stopniu na grach i zabawnych scenariuszach, warsztaty wprowadzą bezpieczną i kreatywną atmosferę ułatwiającą świadomy wgląd w swoje możliwości oraz w sposób, jaki oddziałujemy na widownię.

Przewidujemy zarówno pracę solową, w duetach i mniejszych grupach, jak i grupowe aranżacje. Uczestnicy i uczestniczki pod okiem aktorów i reżyserów z Kolektywu KEJOS (Marta Kuczyńska i Jacek Timingeriu) stworzą na bazie własnych pomysłów działania muzyczno-ruchowe, które zostaną zaprezentowane podczas pokazu pracy warsztatowej.

Co będzie efektem warsztatów?

Rezultatem warsztatów będzie stworzenie lub dopracowanie pomysłów nowych spektakli cyrkowych. Najciekawsze prace/etiudy warsztatowe zostaną zakwalifikowane do dalszych etapów projektu Incydent polski w 2024 roku. Dostaną nasze wsparcie w realizacji pomysłu na spektakl, a ostatecznie najlepsze produkcje zyskają szansę premierowego pokazu podczas Festiwalu Carnaval Sztukmistrzów 2024.

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Zapraszamy artystów i artystki, którzy chcą eksperymentować w materii cyrku i teatru z technikami klaunady i muzyki oraz rozwijać własne pomysły na spektakl, etiudę lub kolaborację twórczą.

Program ramowy

  • 1 grudnia 2023 r. | piątek | 14.00–19.00 | prezentacje uczestników, burza mózgów na temat pomysłów i potrzeb podczas warsztatów
  • 2–4 grudnia 2023 r. | sobota–poniedziałek | 10.00–17.00 | warsztat muzyczno-aktorski, kolaboracje, praca indywidualna, couching, szlify reżyserskie
  • 5 grudnia 2023 r. | wtorek | 10.00–17.00 | przygotowania do prezentacji powarsztatowych, pokaz prac / dyskusja

Informacje praktyczne

Kiedy:
1–5 grudnia 2023 r. (warsztaty 5-dniowy od piątku do wtorku)
1 grudnia 2023 r., godz. 14.00–20.00 (w tym przerwa obiadowa)
2–5 grudnia 2023 r., godz. 10.00–17.00 (w tym przerwa obiadowa)

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa oraz medialabowa
Dla kogo: artyści i artystki cyrkowi, muzycy i muzyczki oraz muzykujący aktorzy i aktorki zainteresowani klaunadą
Zapisy: przez formularz. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy zastrzegają możliwość doboru uczestników na podstawie informacji zawartych w zgłoszeniu. Prosimy o przesłanie portfolio artystycznego, krótkiego biogramu lub CV, opisu pomysłu na spektakl, etiudę i opisu potrzeb, opcjonalnie materiały video (dotyczące zgłaszanego pomysłu).
Zgłoszenia przyjmujemy do 26 listopada 2023 r. 

Sprawdź jak dotrzeć do sal 

medialab 

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

sala widowiskowa

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

Biogramy prowadzących

Marta Kuczyńska

Performerka, aktorka, żonglerka, reżyserka, producentka, instruktorka i kuratorka artystyczna. Od 2000 roku szkoli się, występuje i uczestniczy w projektach artystycznych w kraju i zagranicą. Ukończyła Akademię Teatralną w Brnie (CZE) na wydziale Klaunady, Teatru Ruchu i Filmu oraz Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i Krakowską Szkołę Scenariuszową. Specjalizuje się w tworzeniu i reżyserowaniu spektakli z dziedziny nowego cyrku i teatru ruchu oraz w pracy z przedmiotami na scenie. Współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia KE-JOS-THE-AT-ER, które od 2004 r. pracuje na rzecz popularyzacji idei Nowego Cyrku jako formy sztuki. Inicjatorka i współprowadząca teatr pod nazwą Kolektyw KEJOS.  Współtwórczyni pierwszych w Polsce festiwali teatralno-cyrkowych: Środkowo-Europejskie Spotkania Teatralno-Cyrkowe we Wrocławiu oraz wieloletnia kuratorka artystyczna Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie. Założycielka Centrum Nowego Cyrku – przy CBK Fama we Wrocławiu – Przestrzeni dla profesjonalistów i amatorów nowego cyrku. Pracuje jako performerka w ramach działalności fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu i nadal kształci się w International School of Humor w Wiedniu.

Jacek Timingeriu
Reżyser, muzyk, performer, instruktor. Zajmuje się nowym cyrkiem i teatrem wchodząc we współpracę głównie z grupami niezależnego nurtu (między innymi Kolektyw KEJOS, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Anna Zubrzycki Studio). Reżyseruje i współtworzy także przedstawienia we współpracy z teatrami instytucjonalnymi („Władca Skarpetek” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Opowieści ze zmyślonego cyrku” w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie). Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w ramach różnych przedsięwzięć kulturalnych (Centrum Nowego Cyrku we Wrocławiu, projekt „Brave Kids”, „Lelenfant” i wielu innych). Pracuje jako performer w ramach działalności fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu. Jest współtwórcą i członkiem rodzinnego zespołu muzycznego „Kapela Timingeriu”, z którym koncertuje w Polsce i zagranicą.

Incydent polski

Warsztaty realizowane w ramach projektu INCYDENT POLSKI, którego celem jest zwiększanie kompetencji scenicznych performerów cyrku i sztuk pokrewnych oraz możliwości dialogu różnych sztuk (muzyka / cyrk / teatr) dla artystów potrzebujących narzędzi do własnej pracy twórczej zarówno indywidualnej, jak i w grupie. 

Polecamy również 

24 i 25 listopada 2023 | Man looking for trouble. Punkowo-klaunowe show Piotra Sikory

2526 listopada 2023 | Poezja głupoty – warsztaty performatywne

Data

01 grudnia 2023
Zakończone!

Czas

14:00

Więcej informacji

ZAPISZ SIĘ

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top