window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Kobieta uderzająca w bęben.

Jarmark Jagielloński – re:tradycja

Stare Miasto w Lublinie w dniach 20-22 sierpnia 2021 po raz piętnasty wypełni tradycyjna muzyka i rzemiosło. Artyści z całej Polski zaprezentują nam swoją twórczość i zachęcą do jej głębszego poznawania podczas koncertów, warsztatów, spotkań czy realizowanych wystaw. Zapowiadamy nadchodzący Jarmark Jagielloński, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej. 

Bezpieczeństwo

– Nasze decyzje programowe i logistyczne uzależnione są od obostrzeń i ogólnej sytuacji panującej w kraju. Biorąc pod uwagę nasze ubiegłoroczne doświadczenie organizacji festiwalu, chcemy przygotować wydarzenie w sposób jak najbardziej przemyślany i odpowiedzialny. Zależy nam na tym, by wszyscy uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego czuli się komfortowo podczas planowanych przez nas wydarzeń festiwalowych. Na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl oraz portalu Facebook będziemy na bieżąco zamieszczać informacje dotyczące formy, w jakiej będzie możliwe nasze spotkanie i realizacja tegorocznych wydarzeń – wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektorka Jarmarku Jagiellońskiego z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Temat przewodni – instrumenty tradycyjne        

Tegoroczna edycja festiwalu skupiona będzie wokół tematyki związanej z instrumentami tradycyjnymi. Ich rola w kulturze ludowej polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa.

– Dlatego w tym roku chcemy przybliżyć uczestnikom festiwalu nie tylko te konteksty, ale także szeroki temat budowy instrumentów. Tradycyjna budowa instrumentów to niezwykła dziedzina twórczości wymagająca szerokiej wiedzy i doświadczenia zdobywanego przez lata. Odpowiednie dobranie surowca, jego przygotowanie i sam proces budowy to długi cykl twórczy, którego nie sposób przyspieszyć. Niektóre instrumenty cechuje prostota i surowość, inne są zdobione pięknymi ornamentami. Jedne wykonywane są z odpowiednio dobranych kawałków drewna, pniaków, desek czy gałęzi, do powstania innych wykorzystywana jest także wyprawiona skóra czy glina. Tegoroczna edycja Jarmarku umożliwi zapoznanie się zarówno z polskimi instrumentami ludowymi, jak i z instrumentami pochodzącymi z innych zakątków świata – autorami ich wszystkich będą rzemieślnicy pracujący w Polsce. – wyjaśniają Organizatorki z Warsztatów Kultury.

Na Jarmarku Rzemieślniczym będzie można zakupić instrumenty stworzone przez mistrzów, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami podzielą się także podczas warsztatów budowy instrumentów czy gry na nich. Program skupiony wokół tej tematyki dopełnią także wystawy, spotkania i spektakle, które przybliżą nam wybrane tradycje regionalne.

– W tym roku pragniemy również zwrócić uwagę na temat kobiet w kulturze tradycyjnej; ról, które pełniły, stereotypów kulturowych z nimi związanych, ale i codziennych obowiązków i radości, którymi wypełnione było ich życie na dawnej wsi. Sprawdzimy, jaki ich obraz zapisał się w tekstach pieśni tradycyjnych, nie zapomnimy także o kobietach muzykantkach i artystkach – dodaje Agata Turczyn, Asystentka Programowa.

 Nawiązanie do tych tematów pojawi się także podczas koncertów, między innymi w produkcji re:tradycja, która ponownie połączy artystów znanych ze sceny współczesnej z muzykami tradycyjnymi.

 Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszej publiczności festiwalu. To dla niej rozbudujemy Jarmarkowe Podwórko, przygotujemy niezwykłe warsztaty, a scena kameralna festiwalu zabrzmi dźwiękami wielu ciekawych instrumentów. Będzie się działo!

Planujmy czas z dobrą energią podczas sierpniowego weekendu w Lublinie! 

Jarmark Jagielloński – re:tradycja
20-22 sierpnia 2021
Lublin, Stare Miasto
Udział bezpłatny

 

Tagi:

Data

20 - 22 sierpień 2021
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

Jarmark Jagielloński
Kategoria
Go to Top