window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-biały kadr z filmu. Osiem osób zgromadzonych wokół stołu podczas zabawy. Napis: 10. urodziny Miasto movie. Dorysowany tort oraz prezenty.

Miasto Movie analogowo: VHS-y w Bałaganie | Miasto Movie

Dokładnie 3 października 2012 roku odbył się pierwszy pokaz w ramach projektu Miasto movie. Miało to miejsce jeszcze w starej siedzibie Warsztatów Kultury, przy ul. Popiełuszki 5, zaś film jaki wtedy obejrzeliśmy to legendarne „Lisbon Story” w reżyserii Wima Wendersa. Przez kolejnych dziesięć lat nasz cykl działał nieprzerwanie w wielu różnorodnych odsłonach, począwszy od klasycznych środowych wieczorów w naszej siedzibie, poprzez letnie kino plenerowe, specjalne pokazy dla najmłodszych, kino z muzyką na żywo, na rozrywkowych projekcjach z kaset VHS kończąc. Przez te wszystkie lata zaprezentowaliśmy kilkaset unikalnych tytułów filmowych, reprezentujących różne nurty i gatunki oraz etapy rozwoju światowej kinematografii. Wielkim sukcesem całego przedsięwzięcia jest dla nas fakt, iż przez cały ten okres jest z nami nasza wspaniała, wierna widownia, dla której, tak jak i dla nas, Miasto movie stało się ważną częścią życia. To dla tych osób, kinomanów i kinomaniaczek, warto i należy przygotowywać ambitny, wartościowy i nieoczywisty program filmowy. Kiedy zaczynaliśmy 10 lat temu jednym z naszych założeń było zwiększenie jakościowej oferty filmowej w mieście. Dziś, patrząc z perspektywy czasu, mamy poczucie, że udało nam się ten cel osiągnąć. W najbliższym miesiącu zapraszamy na wspólne świętowanie oraz specjalny, urodzinowy program Miasto movie. 

O filmach

Zabójcza broń – pierwsza odsłona jednej z najlepszych i najważniejszych serii w historii filmu sensacyjnego. Reżyser Richard Donner, wybitny specjalista od kina rozrywkowego („Goonies”, „Omen”), tworzy tu wybuchową mieszankę kina akcji, komedii, feel-good movie oraz kryminału. „Zabójcza broń” na lata wyznaczyła wzorzec tego typu produkcji i – co ważne i bardzo rzadkie – trzymała równy, wysoki poziom przez kolejne trzy odcinki. Jednym z czołowych atutów, poza świetnym scenariuszem Shane’a Blacka, są doskonałe kreacje aktorskie dwóch głównych bohaterów. Mel Gibson, jako szalony i ekscentryczny Martin Riggs oraz Danny Glover, jako stateczny i opanowany Roger Murtaugh, bez wątpienia na stałe zapisali się w historii światowego kina. Ich przeciwnikiem w pierwszej części cyklu był zaś świetny Gary Busey, jako przerażający pan Joshua. Po latach „Zabójcza broń” nie straciła absolutnie nic ze swego uroku i wciąż ogląda się ją z wielką przyjemnością.

Szklana pułapka – zdaniem wielu najlepsza, a na pewno najbardziej ikoniczna część legendarnej  serii. Pierwsze spotkanie z policjantem Johnem McClaynem i jego pojedynek z terrorystami, którzy opanowali wieżowiec Nakatomi Plaza to arcydzieło kina akcji i pozycja kultowa dla wielu kinomanów. Na ogromny sukces filmu złożyło się kilka kluczowych czynników: znakomita reżyseria i inscenizacja autorstwa Johna McTiernana („Predator”, „Polowanie na Czerwony Październik”), doskonale wyważone proporcje pomiędzy akcją, humorem i dramatem, osadzenie filmu w okresie bożonarodzeniowym, co dodaje mu unikalnej aury, czy wreszcie genialny Alan Rickman jako czarny charakter Hans Gruber. Pomimo tych wszystkich zalet, nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie życiowa kreacja Bruce’a Willisa, który rolą w „Szklanej pułapce” wspiął się na szczyt Hollywood i pozostał tam na długie lata. John McClayne w jego wykonaniu to bohater mimo woli, w podartym podkoszulku, zmęczony i cyniczny, a jednocześnie odważny, brawurowy i kochany przez miliony kinomanów na całym świecie.

Informacje praktyczne

Miasto movie analogowo: VHS-y w Bałaganie

Kiedy: 6 października 2022, godz. 20.00
Gdzie: pub Bałagan, ul. Grodzka 5a
Wstep wolny

Harmonogram wydarzeń:

3 października 2022, godz. 19.00 | „Lisbon Story” – specjalny pokaz urodzinowy | ul Grodzka 5a – sala widowiskowa

5 października 2022, godz. 19:00 | „Na noże” | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

6 października 2022, godz. 20:00 | Miasto Movie analogowo: VHS’y w Bałaganie | pub Bałagan, ul. Grodzka 5a

7 października 2022, godz. 19:00 | “Oblicza kina” – nocny maraton w Miasto Movie | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

8 października 2022, godz. 20.00 | Gorączka sobotniej nocy w Bałaganie – impreza z muzyką filmową | pub Bałagan, ul. Grodzka 5a

12 października 2022, godz. 19.00 | „Gra” | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

19 października 2022, godz. 19.00 | „Wszystko o mojej matce” | ul. Grodzka 5a –  sala widowiskowa

26 października 2022, godz. 19.00 | „Uczniowska balanga” | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Tagi:

Data

06 października 2022
Zakończone!

Czas

20:00

Lokalizacja

pub Bałagan
ul. Grodzka 5a, Lublin
Kategoria
Go to Top