window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika ze wstążkami zawieszonymi na gałązkach.

My z gaikiem wstępujemy | Elementarz tradycji

ZAPISY

Opis wydarzenia

Gdy w naszych progach pojawia się długo wyczekiwany gość, witamy go serdecznie i zapraszamy do wejścia. Po zimowej zawierusze takim wypatrywanym przybyszem jest zawsze wiosna! I chociaż wiemy, że przyjdzie do nas na pewno, warto odpowiednio ją przywitać. Nasi przodkowie robili to za pomocą specjalnych obrzędów, np. gaika. Dziewczęta przystrajały kolorowymi wstążkami odcięty czubek drzewka i chodziły z nim od domu do domu, śpiewając życzenia. W czasie zajęć dzieci wspólnie przygotują własny gaik i nauczą się kilku dawnych pieśni (kolęd wielkanocnych, pieśni gaikowych). Poznają też tradycyjne wielkanocne i wiosenne zabawy, również te, które wymagają użycia specjalnych rekwizytów.

Biogram prowadzącej

Ewelina Prokopiuk – zajmuje się tradycyjnym śpiewem Lubelszczyzny i od dzieciństwa gra w roztoczańskich orkiestrach dętych. Saksofonistka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku; logopedka i logorytmiczka.

Informacje praktyczne

Kiedy: 5 kwietnia (piątek) 2024 r., godz. 18.00–19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci
Prowadzenie: Ewelina Prokopiuk

przeczytaj regulamin

Dostępność

słuchawki wyciszające
przeczytaj podstawowe informacje o dostępności Warsztatów Kultury: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

O projekcie

Elementarz tradycji to projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych. Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z „Elementarza tradycji”? Z jego pomocą poznamy dawne zwyczaje, pieśni czy spróbujemy swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi nas on w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców. Podczas odbywających się cyklicznie warsztatów przybliżymy najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju, a kluczem doboru tematów spotkań będzie kalendarz prowadzący nas przez kolejne pory roku, święta i związane z nimi obrzędy oraz zwyczaje. Naszymi przewodnikami będą twórczynie ludowe oraz doświadczeni animatorzy i animatorki specjalizujący się w upowszechnianiu dziedzictwa rzemieślniczego i plastycznego, muzycznego czy tego związanego z dawnymi wierzeniami i przekonaniami na temat otaczającego nas świata.

 

Data

05 kwietnia 2024
Zakończone!

Czas

18:00 - 19:00

Więcej informacji

zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Kategoria

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
Go to Top