window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-biały kadr z filmu. Osiem osób zgromadzonych wokół stołu podczas zabawy. Napis: 10. urodziny Miasto movie. Dorysowany tort oraz prezenty.

“Oblicza kina” – nocny maraton w Miasto Movie

Od początku historii Miasto movie staramy się szeroko i wielowątkowo prezentować kino w jego różnorodnych aspektach. Ukazywać piękno operowania obrazem filmowym, gdzie fenomenalne zdjęcia oraz montaż potrafią stworzyć prawdziwą sztukę. Zabierać widzów do magicznych krain i światów, bowiem kinematografia potrafi być wspaniałym wehikułem w służbie wyobraźni twórców. Czerpać zarówno z wielkich, epickich narracji, jak i historii kameralnych i bliskich życiu. Poruszać fundamentalne, nierzadko trudne dla świata tematy, ale też dawać uśmiech i rozrywkę. Wreszcie uchwycić istotę kina jako unikalnego medium i zjawiska kulturowego, które rodząc się blisko 130 lat temu zmieniło oblicze świata. Nasz urodzinowy nocny maraton będzie próbą uchwycenia różnych emocji i konwencji współczesnego filmu oraz wyprawą do magicznej krainy kinematografii. 

O filmach

Żeby nie było śladów – po ogromnym sukcesie „Ostatniej rodziny”, czyli filmowej opowieści o losach rodziny Beksińskich, Jan P. Matuszyński postanowił zmierzyć się z jednym z najbardziej tragicznych epizodów mrocznego okresu komuny. Reżyser daje nam swoje spojrzenie na historię Grzegorza Przemyka – studenta pobitego na śmierć przez funkcjonariuszy milicji. Jest rok 1983, tuż po stanie wojennym, atmosfera w Polsce jest duszna i napięta. W tych beznadziejnych okolicznościach próbują odnaleźć się młodzi ludzie, w tym Jurek Popiel (w tej roli Tomasz Ziętek), student i kolega Grzegorza Przemyka. Jak się niebawem okaże jest on jedynym świadkiem zbrodni jaką popełnili milicjanci. Od tej pory czeka go trudna, ryzykowna i pełna niebezpieczeństw walka o sprawiedliwość. W batalii z bezdusznym, komunistycznym aparatem władzy wspomaga go matka zmarłego Przemyka – słynna poetka i opozycjonistka Barbara Sadowska (w tej roli Sandra Korzeniak).

Boscy – hiszpańsko-argentyński komediodramat, traktujący m.in. o sensie i istocie sztuki, jak i samym procesie kręcenia filmu. Akcja „Boskich” zaczyna się w chwili, gdy bajecznie bogaty milioner zapragnie zapisać się w historii światowej kinematografii i wyprodukować filmowe arcydzieło. Jak się łatwo domyślić, zadanie nie należy do najprostszych. Podejmuje się go jednak tyleż wybitna, co ekscentryczna reżyserka Lola (w tej roli Penelope Cruz). Jednym z jej pierwszych kroków jest skompletowanie obsady na miarę oczekiwanego arcydzieła. Do głównych ról Lola zatrudnia więc ikonę i żywą legendę teatru Ivana (Oscar Martinez) oraz hollywoodzkiego gwiazdora i celebrytę Felixa (Antonio Banderas). Od tej pory reżyserce przyjdzie mierzyć się z poskromieniem ego obu aktorów, wielkimi oczekiwaniami milionera, szaloną produkcją i własnymi problemami. „Boscy” to świetna zabawa, a  jednocześnie mądre spojrzenie na świat współczesnego kina.

Zagubiona autostrada – jeden z najlepszych i jednocześnie najbardziej reprezentatywnych filmów w bogatym katalogu Davida Lyncha. Mistrz postmodernizmu, tajemnicy i suspensu jest tu u szczytu formy, dając widowni to, co najlepsze ze swojego autorskiego stylu. Historia „Zagubionej autostrady” zaczyna się w chwili, gdy odnoszący sukcesy saksofonista Fred (Bill Pullman) znajduje na progu swojej willi tajemniczą kasetę wideo. Nagranie tam umieszczone jest zapisem brutalnego morderstwa, zaś ofiarą wydaje się być żona Freda – Renee (brawurowa w podwójnej roli Patricia Arquette). Jak to jednak bywa u Lyncha, prawda obiektywna bardzo szybko znika gdzieś za zasłoną mrocznych wizji, aluzji i niedopowiedzeń. Od tej pory świat Freda zmieni się w odrealnioną i surrealistyczną podróż tytułową autostradą. Niesamowitego klimatu dziełu Lyncha dodaje też doskonała ścieżka dźwiękowa, w której prym wiodą takie tuzy jak David Bowie, Angelo Badalamenti, Lou Reed, Barry Adamson czy Trent Reznor.

Informacje praktyczne

“Oblicza kina” – nocny maraton w Miasto movie

Kiedy: 7 października 2022, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury,  ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny

Harmonogram wydarzeń:

3 października 2022, godz. 19.00 | „Lisbon Story” – specjalny pokaz urodzinowy | ul Grodzka 5a – sala widowiskowa

5 października 2022, godz. 19:00 | „Na noże” | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

6 października 2022, godz. 20:00 | Miasto Movie analogowo: VHS’y w Bałaganie | pub Bałagan, ul. Grodzka 5a

7 października 2022, godz. 19:00 | “Oblicza kina” – nocny maraton w Miasto Movie | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

8 października 2022, godz. 20.00 | Gorączka sobotniej nocy w Bałaganie – impreza z muzyką filmową | pub Bałagan, ul. Grodzka 5a

12 października 2022, godz. 19.00 | „Gra” | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

19 października 2022, godz. 19.00 | „Wszystko o mojej matce” | ul. Grodzka 5a –  sala widowiskowa

26 października 2022, godz. 19.00 | „Uczniowska balanga” | ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Tagi:

Data

07 października 2022
Zakończone!

Czas

19:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria
Go to Top