Pieśni z ziół | Część 4: Chmiel
Opis
Istnieją takie regiony Polski, które pod koniec lata wypełniają się niezwykłym zapachem świeżo zerwanego i suszonego chmielu. O tym, jak ważna i zakorzeniona w naszej kulturze jest symbolika tej rośliny niech świadczy to, że jak mówi folklor, bez niego nie mogło odbyć się żadne wesele. Wesele, a szczególnie jego kulminacyjny moment, czyli oczepiny, w czasie których śpiewano specjalne pieśni zawierające właśnie motyw pnącego się po tyczkach chmielu. Roślina ta pojawiała się także jako element wielu innych zabiegów związanych z tym ważnym obrzędem.
O tym, jak archaiczna jest to pieśń oraz kogo na przestrzeni wieków inspirowała, opowie Wam Ania Broda, która jak zwykle wykona także jej własną interpretację muzyczną.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Jak wiecie, tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła! Nawiązując do tego przebogatego wątku, chcemy pokazać Wam, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury! Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach.
I to właśnie na tym ostatnim temacie skupimy się tym razem! Poprosiliśmy Anię Brodę, wykorzystującą w swojej twórczości muzykę tradycyjną, by przedstawiła Wam swoje interpretacje dawnych pieśni, w których mowa o roślinach.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Informacje praktyczne
Kiedy: piątki (19 czerwca, 26 czerwca, 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca) o 14.00
Gdzie: na fanpage Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego