Pieśni z ziół | Cześć 3: Konopie i konopielki
Opis
W kolejnym spotkaniu z pieśniami roślinnymi Ania Broda opowie nam o konopiach, które obok lnu były kiedyś ważnym elementem krajobrazu polskiej wsi. To z nich wyrabiano sznury czy tkano materiały, które potem znajdowały zastosowanie w gospodarstwie. Istniały nawet specjalne pieśni i tańce, które wykonywano w wieczór ostatkowy, by zapewnić sobie dobry wzrost tych roślin w nadchodzącym sezonie.
Jednak tym razem Ania skupi się na pieśniach, które nawet w swojej nazwie kryją nawiązanie do tych roślin – na „konopielkach”. Śpiewane były one w okresie wielkanocnym przez mężczyzn, którzy z życzeniami odwiedzali domy panien na wydaniu.
Jakie obrazy kryły się w podlaskich konopielkach? Posłuchajcie!
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Jak wiecie, tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła! Nawiązując do tego przebogatego wątku, chcemy pokazać Wam, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury! Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach.
I to właśnie na tym ostatnim temacie skupimy się tym razem! Poprosiliśmy Anię Brodę, wykorzystującą w swojej twórczości muzykę tradycyjną, by przedstawiła Wam swoje interpretacje dawnych pieśni, w których mowa o roślinach.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Informacje praktyczne
Kiedy: piątki (19 czerwca, 26 czerwca, 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca) o 14.00
Gdzie: na fanpage Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego