window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-biała fotografia mężczyzny z podpisem: Fotografie Franciszka Lepicha.

Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki | Warsztat Fotograficzny

Opis

Prezentujemy Państwu lubelską odsłonę wystawy „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki”, która została przygotowana przez Muzeum Wsi Opolskiej na kanwie projektu, który miał miejsce w 2021 roku.

Przedstawiane tu fotografie to zbiorowy portretów mieszkańców Oleszki, Jasionej i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny na Śląsku Opolskim. Region ten do 1945 roku należał do Niemiec. Są to zdjęcia wykonane w latach 20., 30. i 40. XX wieku przez fotografa amatora, Franciszka Lepicha. Ich oryginalne szklane negatywy zostały odnalezione w 2016 roku. 

To autorskie fotografie o wysokiej wartości artystycznej, będące przede wszystkim cennym źródłem informacji o dawnym życiu społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim. Ujęte w cykl zatytułowany „Od narodzin aż po śmierć” obrazują one najważniejsze etapy życia człowieka, w tym wypadku Ślązaka, i szerzej – historię oraz kulturę Śląska Opolskiego.

Franciszek Lepich to urodzony w 1909 roku fotograf amator, z zawodu kołodziej i stolarz, który przez całe swoje dorosłe życie fotografował miejscową ludność. Robił zdjęcia swoim sąsiadom. Lepich, nie mając żadnego z góry założonego planu, fotografował przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych – w typowych strojach, z charakterystycznymi atrybutami, w ich codziennym otoczeniu, najczęściej w miejscu zamieszkania, czasem na neutralnym tle, a także na tle obiektów architektury i nierzadko w miejscu pracy. Fotografował ludzi w różnym wieku – od niemowlęcego po podeszły, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dzięki temu stworzył zbiorowy, wielopokoleniowy obraz wiejskiej społeczności Oleszki i jej okolic.

Znaczna część materiałów fotograficznych Lepicha nie dotrwała do naszych czasów. Uległy one zniszczeniu i rozproszeniu w końcowej fazie II wojny światowej. Na szczęście ocalał fragment zbioru tworzący pewną zwartą całość. W 2016 roku, w domu syna Lepicha, Bertholda, znaleziono kartony z 750 oryginalnymi szklanymi negatywami z lat 20., 30., i 40. XX wieku. Zostały one zabezpieczone, a następnie zdigitalizowane dzięki staraniom członków lokalnego Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo” z Żyrowej. W 2019 roku zbiorem zainteresowało się Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Pokłosiem przeprowadzonego w 2021 roku projektu jest digitalizacja i opracowanie cennych fotografii oraz ich udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców na wystawie, a także w opublikowanym katalogu, w filmie oraz na stronie internetowej projektu: www.franciszeklepich.pl.

Magdalena Górniak-Bardzik
kuratorka wystawy

Informacje praktyczne

Kiedy: 5–30 sierpnia
Gdzie: Zaułek Hartwigów
Wystawa plenerowa

Dostępność

Zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9

Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

 

Organizatorzy wystawy w Lublinie: Muzeum Wsi Opolskiej Warsztaty Kultury w Lublinie Partnerzy: Stowarzyszenie Nasze dziedzictwo w Żyrowej Fundacja 2.8

 

Data

05 - 30 sierpień 2024
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

udogodnienia

Lokalizacja

ul. Kowalska 3 / Zaułek Hartwigów
Go to Top