
Warsztaty krytyki literackiej z Wojciechem Szotem | Echo Liter
Zastanawiasz się, komu potrzebne są dziś recenzje i czy krytyka literacka ma jeszcze jakikolwiek sens? Jak pisać o książkach, by mówić coś więcej niż „podobało mi się” lub „było nudno”? Podczas dwudniowych warsztatów z Wojciechem Szotem – dziennikarzem działu kultura Gazety Wyborczej, redaktorem, tłumaczem i autorem – przyjrzymy się temu, czym jest współczesna recenzja i jak szukać własnego języka do mówienia o literaturze.
Opis
Dzień pierwszy to intensywne wprowadzenie do teorii literatury i krytyki. Zaczniemy od rozmowy o książkach, by przejść do pytania: czym jest recenzja w 2025 roku? Po przerwie przeczytamy i skomentujemy teksty znalezione w sieci, poszukamy słów, które pozwalają mówić o literaturze precyzyjnie i z pasją, i zakończymy wspólną lekturą tekstu – przygotowaniem do pracy twórczej dnia następnego.
Dzień drugi to już pisanie – własnych recenzji, których lektura stanie się punktem wyjścia do ćwiczenia sztuki konstruktywnej krytyki. Bez oceniania, ale z uważnością i szacunkiem. To okazja, by sprawdzić się w praktyce i zobaczyć, jak działa słowo pisane – nasze i cudze.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pisać o literaturze z pasją, precyzją i odwagą.
O prowadzącym warsztaty
Wojciech Szot – znany w sieci jako Zdaniem Szota – to postać doskonale osadzona w literackim pejzażu. Współtwórca internetowej księgarni Gildia.pl i Wydawnictwa Komiksowego. Pracował m.in. w wydawnictwie Prószyński i S-ka oraz w Dowodach na Istnienie, gdzie opublikował książkę „Panna doktór Sadowska”. Tłumaczy, redaguje, pisze. A teraz poprowadzi warsztaty w Lublinie.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Echo Liter.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego”.
Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Lublin, Pismo. Magazyn Opinii oraz Kultura Enter.
Informacje praktyczne
Kiedy: 10–11 maja 2025 r, godz. 10.00–15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Zapisy: przez formularz online. Ilość miejsc ograniczona. Organizator decyduje o wyborze 12 uczestników/uczestniczek
Dla kogo: dorośli
Dostępność
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne
O projekcie „Echo liter”
„Echo Liter” to całoroczny projekt, który rozwija działania literackie Warsztatów Kultury, wzbogacając je o program spotkań ukazujących nieoczywiste połączenia między literaturą a innymi dziedzinami sztuki – zwłaszcza dźwiękiem. To także cykl warsztatów i działań edukacyjnych skierowanych do początkujących twórców i twórczyń.
Celem „Echa liter” jest wzmacnianie roli książki w życiu poprzez wielozmysłowe doświadczenie literatury oraz budowanie prestiżu osób, które tworzą i recenzują. Łączy w sobie działania edukacyjne, artystyczne i integracyjne, oferując uczestnikom i uczestniczkom pogłębione i różnorodne formy obcowania z literaturą. Nie tylko popularyzuje czytelnictwo wśród szerokiego grona odbiorców, lecz także tworzy przestrzeń do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Kluczowym założeniem jest umożliwienie uczestnikom wielozmysłowego kontaktu z literaturą oraz praktyczna edukacja przyszłych twórców/twórczyń i krytyków/krytyczek literackich.
W ramach projektu odbędą się wystawy artystyczne, dyskusje z autorkami i autorkami literatury tematycznej, którym towarzyszą autorzy i autorki nagrań terenowych (tzw. fieldrekordziści) oraz warsztaty literackie dla osób o różnym poziomie zaawansowania.