
Stwórz własny Ex Libris | Warsztaty linorytu
Opis wydarzenia
Warsztaty linorytu to nie tylko doskonała okazja do odkrycia tajemnic druku wypukłego, lecz również szansa na rozwinięcie własnej kreatywności. Każda osoba zaprojektuje i wydrukuje swoją pracę w formie ex librisu, a inspiracją do jej powstania będą grafiki Andrzeja Kota. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli przynieść gotowy szkic jako podstawę projektu lub stworzyć go od podstaw w trakcie zajęć.
Ex libris to znak własnościowy książki, zazwyczaj ozdobny, wykonany techniką graficzną. Może zawierać imię i nazwisko właściciela lub właścicielki księgozbioru (lub stylizowane inicjały) albo nazwę instytucji. Tradycyjnie ma formę niewielkiej, zadrukowanej kartki przyklejanej do wyklejki na przedniej okładce książki. Linoryt to z kolei technika druku wypukłego, w której matrycę wykonuje się w linoleum, a następnie drukuje jej wypukłe elementy.
O prowadzącym
Gospodarzem warsztatów będzie grafik i edukator Michał Tokarz-Mazurek, asystent w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z grafiki warsztatowej oraz podstaw grafiki cyfrowej. Doktorant Szkoły Doktorskiej UKEN w dziedzinie sztuk plastycznych i absolwent kierunku Grafika oraz Art & Design w Instytucie Grafiki i Wzornictwa UKEN. Dyplom magisterski obronił w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem dr. Wojciecha Sobczyka. W swojej twórczości najczęściej sięga po grafikę warsztatową, ready-made, obiekty rzeźbiarskie oraz rysunek. Członek grupy artystycznej Izomer oraz Kolektywu [ZOBACZ JAK].
Prowadzący zapewnia wszystkie niezbędne materiały i narzędzia – od etapu szkicowania, przez wycinanie matrycy aż po finalny druk.
Informacje praktyczne
Kiedy: 1 marca 2025, godz. 10.00–14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala medialabowa
Dla kogo: dla osób dorosłych
Zapisy: przez formularz online, udział płatny – 20 zł/osoba, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Dostępność
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne
O wystawie „Ot-Kot”
Warsztaty odbywają się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Ot-Kot” prezentującej twórczość Andrzeja Kota. Przybliża ona twórczość i osobę tego nietuzinkowego lubelskiego artysty.
Andrzej Kot (1946–2015) – grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry. Znany był głównie jako twórca exlibrisów, alfabetów, plakatów oraz druków o charakterze użytkowym. Jego prace publikowane były na łamach prestiżowych periodyków, które ukazywały się w Niemczech, Japonii oraz w USA. Szczególnym wyróżnieniem dla Andrzeja Kota było zamieszczenie jego alfabetów Ot-Kot, Lot Kot, Iza i Kozina w uznanej i cenionej w środowisku artystycznym monografii pt. „Das alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z”, która ukazała się pod redakcją Josepha Kiermeiera-Debre oraz Fritza Franza Vogla w 1995 r. w Monachium.
Wystawa przygotowana została wraz z Jarosławem Koziarą – przyjacielem Andrzeja Kota i opiekunem jego twórczości.
Informacje praktyczne
Kiedy: 9 marca – 31marca 2025 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–17.00 oraz podczas wydarzeń towarzyszących wystawie.
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Wydarzenia towarzyszące wystawie
- 17 i 24 lutego 2025 Kocie portrety
- 19 lutego 2025 Świat na cztery łapy spadł – warsztaty plastyczne dla dzieci
- 20 lutego 2025 r. Wykład | Kocie sekrety, czyli o motywie kota w obrazach znanych malarzy
- 19 i 26 lutego 2025 Warsztaty graficzne: Zwierzęcy alfabet
- 23 lutego 2025 Warsztaty malowania: Pazurem po szkle
- 23 lutego 2025 Warsztaty malowania: Pazurem po szkle
- 1 marca 2025 Warsztaty linorytu: Stwórz własny Ex Libris
- 8 marca 2025 r. Warsztaty rodzinne dla dzieci: Kot na papierze
18 lutego-9 marca 2025 | „Ot-Kot” – wystawa twórczości Andrzeja Kota